Akustyka pomieszczeń


Akustyka pomieszczeń odsłuchowych

Akustyka pomieszczeń odsłuchowych to temat, który poruszany jest z wielu stron. Istnieje wiele sposobów, które w teorii odpowiednio dbają o pomieszczenia pod względem akustycznym. Niektóre z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Niestety znacznie częściej promowane są informacje o mało skutecznych i nieefektywnych praktykach. Walka ze złą akustyką pomieszczeń jest ważna, a Ty dowiesz się, jak ją toczyć.

Jak walczyć ze złą akustyką?

Akustyka pomieszczeń odsłuchowych ma wiele imion. Pierwszą rzeczą, na którą najczęściej zwraca się uwagę jest sprzęt nagraniowy, odpowiednie kolumny i inne urządzenia audio. Poprawiają one jakość dźwięku odtwarzanego i nagrywanego. Warto zwrócić uwagę, że równie ważna jest akustyka pomieszczenia – zadbanie o to, aby uzyskać odpowiedni czas pogłosu oraz możliwie równą odpowiedź częstotliwościową pomieszczenia, w możliwie szerokim zakresie częstotliwości. Walka ze złą akustyką pomieszczeń to odwieczne wyzwanie projektantów, artystów i innych twórców.

Poprawić akustykę pomieszczenia odsłuchowego zdecydowanie mogą odpowiednie panele dzwiękochłonne. Niektóre z nich nie tylko poprawiają warunki akustyczne, ale służą również jako element dekoracyjny. Powinniśmy pamiętać także o tym, że bez względu na walory estetyczne produktu nie powinniśmy używać ich przesadnie dużo. Dźwięk w studio nie może być przetłumiony, ale też nie może być sytuacji w której pomieszczenie ma zbyt długi czas pogłosu. Poszukajmy złotego środka i zastosujmy produkty w ilości, która najbardziej sprosta naszym oczekiwaniom.

Akustyka pomieszczeń odsłuchowych - walka ze złą akustyką pomieszczeń
Akustyka pomieszczeń odsłuchowych - walka ze złą akustyką pomieszczeń

Walka ze złą akustyką pomieszczeń – Co ma na nią wpływ?

Czynniki, które wpływają na akustykę pomieszczeń studio to także kubatura całego pomieszczenia i odpowiednie ustawienie kolumn. Przykładowo pomieszczenie zbyt małe, nie pozwoli fali akustycznej o niskiej częstotliwości w pełni się „rozwinąć”, dodatkowo może powstawać problem echa łopoczącego. Dbając o wszystkie elementy osiągniemy dopiero efekt końcowy, który w pełni pozwoli nam się cieszyć pokojem muzycznym. Często w Internecie promowane są najtańsze rozwiązania. Łatwo jednak domyślić się, że jakość nie idzie razem z przesadnie niską ceną.

Wieszając w pokoju grubą zasłonę lub kładąc dywan, usłyszymy różnice w dźwięku, czas pogłosu powinien się skrócić. Jednak takie rozwiązanie ma nierówną charakterystykę pochłaniania, zazwyczaj działa tylko na średnie i wysokie częstotliwości. W dłuższej perspektywie lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w profesjonalne i niewiele droższe rozwiązania. Studio z przyklejonymi kartonami po jajkach nie usatysfakcjonuje nawet najmniej wymagających twórców. Nie zapewnia ani estetyki, ani odpowiedniej akustyki.

Jak wygląda akustyka pomieszczeń studio?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej – wielu ludzi jeśli chodzi o akustyka pomieszczeń studio wybiera jak najtańsze rozwiązania takie jak właśnie wytłaczanki od jajek. Jedyne, co często osiągniemy korzystając z podobnych środków jest oszpecenie naszego studia oraz słaby efekt akustyczny. Wbrew pozorom produkty lepszej jakości nie są wiele droższe, a twórcy odczuwają korzyści z wykonanej inwestycji już po stosunkowo krótkim czasie. Szczególnie w sytuacji, gdzie każdy może zamontować panele na własną rękę nie angażując dużej ilości czasu. Akustyka pomieszczeń odsłuchowych to trudny temat, jednak przy pomocy fachowej firmy lub własnym zaangażowaniu, można osiągnąć bardzo dobry efekt. Po lekturze powyższego artykułu oraz pozostałych na naszej stornie należysz jednak do grupy, która wie, że dokładne przemyślenie akustyki studio będzie konieczne i opłacalne długoterminowo.