Na rynku dostępne jest wiele rodzajów paneli pochłaniających dźwięk, jednym z najpopularniejszych produktów jest tzw. pianka akustyczna często nazywana piramidkami. Zazwyczaj jest to pianka poliuretanowa lub coraz bardziej popularna pianka z żywicy melaminowej (Basotect). Innym do niedawna często stosowanym materiałem do poprawy akustyki były puste wytłoczki do jajek, jednak mit wytłoczek został dawno obalony. W rzeczywistości praktycznie nie mają żadnego wpływu na akustykę.
Pobierz broszurę pianki Basotect
Co dają pianki akustyczne?
Gęstość pianki poliuretanowej akustycznej wynosi zazwyczaj od około 20kg/m3 do 40kg/m3. Jej struktura oraz gęstość pozwala na skuteczne działania na falę akustyczną w zakresie wysokich i średnich częstotliwości. W przypadku grubej (8 cm) pianki melaminowej, jej działanie zahacza nawet o 250 Hz. Jednak należy pamiętać, że pianka akustyczna nie jest idealnym rozwiązaniem przy adaptacji akustycznej. Przez swoje ograniczone działanie do pasma średnich i wysokich częstotliwości, należy używać ich bardzo rozważnie. W przypadku, użycia w pokoju samych paneli na bazie pianki, może dojść wręcz do pogorszenia ogólnej akustyki, ponieważ wprowadzimy jeszcze większe dysproporcje w odpowiedzi częstotliwościowej pomieszczenia. Czas pogłosu dla wysokich częstotliwości znacznie się skróci, natomiast czas pogłosu niskich częstotliwości pozostanie bez zmian. Spowoduje to efekt dudnienia i słyszalnego podkoloryzowania basów. Przykład czasu pogłosu RT60 dla pomieszczenia zaadaptowanym niskiej jakości piankami akustycznymi (piramidkami): Zobacz schemat.
Jak dobrać pianki akustyczne?
Pianki akustyczne Basotect marki Addictive Sound są używane w celu poprawienia akustyki wnętrz. Aby zdecydować, jak dobrać pianki akustyczne, aby spełniały nasze oczekiwania, warto dowiedzieć się, jakie są ich właściwości. Pozwoli to wybrać produkty odpowiadające naszym potrzebom.
Pianki melaminowe zapewniają optymalizację akustyki pomieszczenia. Nadają się zarówno do wnętrz komercyjnych jak i pomieszczeń domowych. Są one przyjemne w dotyku, mają miękką drobnoziarnistą strukturę, która idealnie pochłania dźwięki. Cechują się niską wagą i dobrą izolacyjnością termiczną. Dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach oraz grubościach. Do wyboru mamy elementy w kształcie prostokątów, trójkątów, trapezów i innych wielokątów, w wielu odcieniach kolorystycznych. Daje nam to możliwość utworzenia na ścianie lub suficie ciekawych kompozycji kolorystycznych i elementów ozdobnych.
Warto wiedzieć, jak dobrać pianki akustyczne ze względu na ich grubość. Do wyboru mamy 3, 5 i 7 cm. Generalna zasada mówi, że im grubsze pianki, tym lepszy efekt i lepsze pochłanianie niskich częstotliwości. Jednak te grubsze mają też wyższą cenę. Montaż pianek Basotect jest niezwykle prosty, ponieważ posiadają ona z tyłu paski samoprzylepne. Pianki to produkt bezpieczny, są trudnopalne i samogasnące.
Alternatywa dla pianek akustycznych - Absorbery
Alternatywą dla pianek akustycznych są absorbery szerokopasmowe wykonane z wełny o wysokiej gęstości np. Isover pt-80. Gęstość wełny należy dobrać tak, aby pochłaniała jak najniższe częstotliwości, przy czym nie odbijała średnich i wysokich częstotliwości. Oczywiście jest to również zależne od efektu jaki chcemy uzyskać. Dzięki równej charakterystyce pochłaniania absorberów, są one świetną alternatywą dla pianek. Pochłaniają one zarówno niskie częstotliwości - nawet od 80 Hz, jak i wysokie częstotliwości. Przykład pomieszczenia zaadaptowanego absorberami wykonanych na bazie wełny pt-80: Zobacz przykład.
Specjalna konstrukcja absorbera szerokopasmowego Addictive Sound, pozwoliła na zoptymalizowanie właściwości akustycznych ustroju. Do budowy zastosowano przezroczystą akustycznie tkaninę o niskiej gramaturze, która jest praktycznie obojętna dla fal dźwiękowych. Dodatkowo, pod warstwą głównej tkaniny, znajduje się dodatkowa tkanina zabezpieczająca przed jakimkolwiek pyleniem. Z tyłu panel wykończony jest cienką płytą meblową, dzięki czemu absorber lepiej pochłania niskie częstotliwości. Fala akustyczna, która nie została pochłonięta przez wełnę (bardzo niska częstotliwości), trafia dodatkowo na płytę meblową, na której nastąpi kolejne załamanie fali dźwiękowej, wreszcie odbita fala od ściany, musi z powrotem wrócić przez konstrukcję składającą się z płyty meblowej i wełny. Jeśli dodamy jeszcze dylatację powietrza, miedzy ścianą, a ustrojem, możemy uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Zastosowanie płyty na tylnej części panelu, znacznie polepsza właściwości akustyczne, w porównaniu z panelem bez „pleców”. Solidna konstrukcja z płyty meblowej, sprawia że ustrój jest stabilny i prezentuje się atrakcyjnie wizualnie.
Montaż pianki akustycznej, a absorbera
Absorber dostępny jest w bardzo bogatej palecie kolorów, do wyboru jest 25 odcieni. W porównaniu do pianek akustycznych, jego montaż jest mniej inwazyjny i prostszy. Wiesza się go jak obrazek na dwóch kołkach dołączonych do zestawu. Nie trzeba go kleić tak jak pianek, co praktycznie wiąże się z brakiem możliwości ściągnięcia panelu bez uszkodzenia ściany i pianki.
Należy również zaznaczyć, że pianki nie mają żadnego wpływu na izolację akustyczną tzn. na odizolowanie hałasów np. z dwóch pomieszczeń. Ich zastosowanie nie sprawi, że pozbędziemy się hałasów od sąsiada, służą one wyłącznie do polepszenia akustyki wewnątrz pomieszczenia, czyli skrócenie czasu pogłosu.
Pianki akustyczne, należy używać świadomie, zdając sobie sprawy z konsekwencji akustycznych które mogą sprawić. Wybierając piankę akustyczną, należy wybierać te o większej gęstości, które możliwie mocno mogą wpływać na niskie częstotliwości. Należy pamiętać o świetnej alternatywie do pianek, jakimi są absorbery. Są one pozbawione wad piramidek, a dodatkowo mają wiele zalet.