Pułapki Basowe Bass Trap

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

Pułapki basowe, inaczej bass trap, to jeden z ustrojów, który powinien obowiązkowo znaleźć się nie tylko w studio, pomieszczeniach odsłuchowych, ale także w każdym pomieszczeniu, w którym odtwarzana jest muzyka. Ich głównym zadaniem jest redukowanie dudnienia oraz podbicia basu. Przeznaczone są do montażu w narożnikach pomieszczeń (łączących ściany oraz ścianę z sufitem) oraz za kolumnami.


Pułapki basowe, bass trap - czym są?

Pułapki Basowe to bardzo ważny element przy adaptacji akustycznej. W zdecydowanej większości pomieszczeń występuje problem przede wszystkim z niskimi częstotliwościami. Fale dźwiękowe o niskich częstotliwościach są bardzo długie, dla przykładu fala dźwiękowa o częstotliwości 30Hz ma długość ponad 11 metrów! Bez problemu przejdzie przez ściany, a jej wytłumienie będzie bardzo ciężkie. Dobre bass trapy działają od około 50Hz. W zależności od rodzaju, są ustroje działające tylko na dolne pasmo (dzięki zastosowaniu specjalnego filtru), innym rodzajem się pułapki działające szerokopasmowo np. od 50Hz do 4000Hz. Ostatnim rodzajem są tak zwane rezonatory Helmholtza, które są nastrojone na konkretną częstotliwość. Ich budowa jest dosyć skomplikowana, a działanie często mija się z naszymi oczekiwaniami. Rezonatory są polecane dla pasjonatów, którzy chcą poświęcić swój własny czas na budowę oraz wykonywanie pomiarów akustycznych zbudowanego rozwiązania w danym pomieszczeniu. Produkcja i strojenie na odległość, jest praktycznie nie możliwa.

Pułapki Basowe Trap Bass
Pułapki Basowe Trap Bass
 

Budowa Bass Trap‘ów

Na rynku są dostępne pułapki basowe w różnych formach np. cylindrycznych, trójkątnych czy kwadratowych. Kształt nie determinuje ich działania, jest to głównie aspekt wizualny. Wszystko zależy od użytych materiałów i ich połączenia. Określane jako pułapki basowe, formy wycięte z pianki często zupełnie mijają się ze swoją nazwą. Żeby materiał mógł tłumić niskie częstotliwości , musi mieć między innymi odpowiednią gęstość. Zdecydowana większość pianek akustycznych posiada niską gęstość, przez co ustroje z niej wykonane mogą absorbować fale dźwiękowe o średniej i wysokiej częstotliwości. Najpopularniejszym materiałem do pułapek basowych jest specjalnie wybrana wełna mineralna, która może pochłaniać niskie częstotliwości. Dodatkowe umieszczenie w konstrukcji płyty perforowanej lub specjalnie przygotowanego kawałka blachy, może sprawić że panel będzie lepiej pochłaniał wyznaczony zakres częstotliwości.

Umiejscowieni, czyli jak ustawić pułapki basowe?

Niskie częstotliwości w pomieszczeniu rozchodzą się dookólnie. Oznacza to, że nie są kierunkowe jak np. wysokie częstotliwości. Jeśli staniemy za głośnikiem „basy” będziemy słyszeć tak samo jak przed nim. Zupełnie inaczej jest z częstotliwościami średnimi i wysokimi. Najwięcej tzw. dołu, kumuluje się w rogach pomieszczenia, zarówno tych łączących ściany jak i tych łączących ściany z sufitem. Zazwyczaj warto rozpocząć od stawiania Pułapek Basowych w rogach za kolumnami. Wiele osób zastanawia się ile należałoby umieścić takich ustrojów w rogu. W tej kwestii nie ma złotej zasady. Zazwyczaj optymalne będzie, usytuowanie pułapek mniej więcej od ziemi do sufitu, jednak jedna pułapka w rogu również w jakimś stopniu spełni swoje zadanie. Wszystko zależy od tego jak duży mamy problem z niskimi częstotliwościami.

Polecanym miejscem dla bass trapów są również rogi, które łączą ściany z sufitem, dzięki odpowiedniemu zestawowi montażowemu można je tam podwiesić. Czy pułapki basowe mogą stać tylko w rogach pomieszczenia? Zdecydowanie nie, mogą stać również w innych miejscach, jednak zazwyczaj najlepiej będą działać właśnie w rogach.

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów. Mamy nadzieję, iż rozwieją one wasze wątpliwości dotyczące pułapek basowych

Ile kosztują pułapki basowe?

Profesjonalne pułapki basowe w sklepie asound.pl swoje możesz kupić już za 249 zł. Ceny bass trap'ów różnią się w zależności od kształtu oraz klasy (w asortymencie sklepu posiadamy pułapki Standard oraz Premium, które różnią się sposobem wykończenia).