Dyfuzory akustyczne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5


Czym są dyfuzory akustyczne?

Dyfuzory akustyczne to ustroje, które zostały stworzone w celu jak najbardziej zoptymalizowanego rozpraszania dźwięku. Dyfuzja fal dźwiękowych jest znana człowiekowi od wielu lat. Bogato zdobione pomieszczenia w posągi, ornamenty oraz ozdoby ścienne powodowały rozproszenie pola dźwiękowego. W dzisiejszych czasach zauważamy trend architektury minimalistycznej, większość pomieszczeń cechują puste ściany co znacząco wpływa na ich akustykę. Również postęp w budownictwie sprawia, że idealnie równoległe ściany oraz proste kąty mogą powodować odbicia lustrzane dźwięku. Odpowiednie rozproszenie fali dźwiękowej w znaczący sposób wpływa na odbiór dźwięku. Umieszczając dyfuzory akustyczne, wyrównujemy odpowiedź częstotliwościową pomieszczenia, przy czym praktycznie nie skracamy czasu pogłosu, dźwięk pozostaje „żywy”. Wiele osób subiektywnie określa, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe pod względem akustycznym niż w rzeczywistości jest. Ustroje rozpraszające powinny być wykonane z dużą dokładnością, najlepiej przy użyciu specjalistycznych maszyn. Tylko tak skonstruowane panele mogą nam zapewnić odpowiednie parametry akustyczne, które są determinowane przez ich rozmiar. Materiał oraz wykończenie ustrojów również ma duży wpływ na ich parametry.

Rozpraszanie, a pochłanianie

Wybierając panele do swojego pomieszczenia, należy oprócz określenia ilości oraz ich umiejscowienia, wybrać odpowiedni typ do danego problemu. Jeśli chcemy pozbyć się zbyt długiego czasu pogłosu, hałasu, a może nawet odczuwalnego echa najlepszym wyborem byłyby panele pochłaniające dźwięk np. absorbery dźwiękowe. Absorbery sprawdzą się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy polepszyć akustykę np. w biurze, studiu nagrań, sali konferencyjnej, kinie domowym, restauracji itp. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej jakości nagrywanego lub odtwarzanego dźwięku, warto zastosować oprócz paneli absorbujących również dyfuzory akustyczne. Tego typu panele najlepiej sprawdzą się w studiach nagrań, w pomieszczeniu z kinem domowym, salach koncertowych lub w pokoju odsłuchowym. Niekoniecznie znalazłyby swoje zastosowanie w biurze czy restauracji. Panele rozpraszające zazwyczaj działają na średnie i wysokie częstotliwości.

Gdzie umiejscowić dyfuzor akustyczny?

nasze panele akustyczne

Dzięki ciekawym kształtom oraz formom, panele rozpraszające mogą być ciekawą ozdobą w pomieszczeniu. Przy wybraniu odpowiedniego miejsca do powieszenia ustroju, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby dyfuzor był oddalony od słuchacza o minimum jeden metr. W niektórych przypadkach odległość ta powinna być większa, a w niektórych nawet mniejsza. Jednak można uśrednić poprawną odległość i wyznaczyć ją na 1m od słuchacza. Odległość ta jest determinowana przez dolną częstotliwość jaką może rozpraszać dyfuzor. Polecanymi miejscami do umieszczenia tego rodzaju paneli, jest tylna ściana, pierwsze odbicia dźwięku po bokach lub na suficie oraz środek ściany za głośnikami. Projektując rozmieszczenie warto zapoznać się z technikami adaptacji akustycznej takimi jak LEDE – Live-end-dead-end lub bardziej rozwiniętej RFZ (Reflection Free Zone).

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania przez naszych Klientów. Mamy nadzieję, iż rozwieją one wasze wątpliwości dotyczące dyfuzorów akustycznych.

Czy można zamontować dyfuzor akustyczny na suficie?

Tak, sufit to jedno z polecanych miejsc do montażu dyfuzorów akustycznych. Na życzenie klienta, możemy dołożyć za darmo zestaw, który umożliwia montaż również na suficie.

Z jakich materiałów wykonane są nasze dyfuzory akustyczne?

Większość dyfuzorów wykonana jest z płyty drewnopochodnej oraz sklejki, która zapewnia świetne właściwości akustyczne.

Ile kosztują dyfuzory akustyczne?

Ceny dyfuzorów akustycznych w sklepie Addictive Sound zaczynają się od 289 zł za dyfuzor 2D Tiles, do 449 zł za dyfuzor Skyline. Dyfuzory Shroedera podlegają wycenie indywidualnej.