Jak uzyskać lepsze brzmienie z domowego systemu audio?

Jak uzyskać lepsze brzmienie z domowego systemu audio?

Domowe systemy audio cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród świadomych klientów, którzy lubią dobrej jakości brzmienie. Wysokiej klasy sprzęt wpłynie na poprawę odsłuchu dźwięków, co przekłada się na samopoczucie domowników. Istnieją skuteczne sposoby na poprawę brzmienia z domowego systemu audio. W tym artykule pokażemy Wam, jak możecie uzyskać lepsze wrażenia słuchowe, dzięki kilku prostym zmianom. Sprawdźmy to.

Co wpływa na jakość dźwięku w pomieszczeniu?

Wpływ na jakość odbieranego w pomieszczeniu dźwięku ma kilka czynników. Oczywiście, bardzo ważny jest system nagłośnienia, jednak same technikalia to nie wszystko. Jakość brzmienia zależna jest także od akustyki pomieszczenia, jego układu oraz jakości użytych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na to, jak we własnym zakresie można poprawić brzmienie swoich domowych systemów audio.

Zadbaj o odpowiednie odległości między głośnikami i punktem odsłuchowym

W pomieszczeniu odsłuchowym warto zadbać o symetrię ustawienia zestawu. Wpływ na poprawę jakości brzmienia będzie miało ustawienie punktu odsłuchowego w równej odległości od prawej i lewej kolumny głośnikowej. Czym w tym układzie jest wspomniany punkt odsłuchowy? To miejsce, z którego zazwyczaj korzystamy w trakcie oglądania filmów lub odtwarzania muzyki. W domowych warunkach są to: kanapy, sofy lub fotele. Jeżeli zadbacie o równą odległość pomiędzy siedziskiem i oboma głośnikami, to bardzo szybko docenicie tego efekt.

Jeżeli proporcje zostaną zachwiane i poszczególne elementy zestawu będą stały w nierównych odległościach od siebie, to może dojść do tzw. podkoloryzowania dźwięku, zaburzenia stereofonii. Wówczas odbicia fali dźwiękowej z jednej strony, mogą być inne niż z drugiej. Optymalne ustawienie punktu odsłuchowego i kolumn głośników tworzy idealny trójkąt równoboczny. Wtedy brzmienie będzie najwyższej jakości.

Symetria pomieszczenia ma znaczenie

Bardzo duży wpływ na jakość odbieranego przez nas dźwięku ma symetria w pomieszczeniu odsłuchowym. W każdym pomieszczeniu dochodzi do odbić fal dźwiękowych, które napotykają na swojej drodze różnego rodzaju przeszkody, w tym elementy wyposażenia pomieszczenia, meble, ściany, sufity i okna. Nie zawsze pomieszczenie, którym dysponujemy, jest idealnie symetryczne. W takich sytuacjach niezbędne jest zadbanie o to, by domowy zestaw audio był ustawiony w takim miejscu, które zapewni maksymalnie zbliżone do siebie odbicia dla lewej i prawej strony. Efekt taki można osiągnąć poprzez ustawienie głośników w identycznej odległości od ścian bocznych oraz od ściany, która znajduje się za kolumnami. Głośniki powinny znajdować się min. 50 centymetrów od ściany za nimi. W szczególności jeśli, bass reflex w systemie audio znajduje się z tyłu kolumny/głośnika. Zabiegi te wpływają na szczegółowość i precyzję dźwięku, dzięki czemu wrażenia odsłuchowe są dużo przyjemniejsze i czystsze. Wpływ na jakość dźwięku może mieć także zmienne ustawienie głośników względem dłuższej i krótszej ściany pomieszczenia. Warto przetestować to bezpośrednio w pomieszczeniu odsłuchowym i wybrać idealne ustawienie. Niektóre pomieszczenia są bardzo trudne w aranżacji i domownicy nie mogą pozwolić sobie na liczne zmiany w ustawieniu systemu audio. W takich warunkach można próbować zsuwać i rozsuwać kolumny, czy też zmieniać ich kąt nachylenia wobec miejsca odsłuchowego. Te małe zabiegi mogą znacznie wpłynąć na poprawę brzmienia.

Jak kontrolować pogłos?

Odbicia fal dźwiękowych od różnych powierzchni przekładają się na występowanie pogłosu. Jego kontrola to klucz do tego, by uzyskać lepsze brzmienie z domowego systemu audio. Im równiejsza jest charakterystyka częstotliwościowa pomieszczenia, tym możemy uzyskać lepsze warunki odsłuchowe. Uzyskanie odpowiedniej charakterystyki, jest możliwe poprzez użycie odpowiednich materiałów do pomieszczenia. Zbyt duże występowanie materiałów mocno odbijających fale dźwiękowe wpłynie negatywnie na jakość dźwięku, który z czasem może być nawet niezrozumiały. Jeżeli postawicie na nadmierne tłumienie dźwięku, to będzie brzmiał on bardzo nienaturalnie i wpłynie negatywnie na codzienne samopoczucie domowników i komfort ich odsłuchu.

Co wykorzystuje się w domowej akustyce?

Wśród domowych sposobów na poprawienie jakości brzmienia systemów audio znajduje się m.in. stosowanie ustrojów akustycznych. Zalicza się do nich takie produkty jak: panele akustyczne dźwiękochłonne, pułapki basowe, absorbery dźwięku, podwieszane sufity, czy też ćwierćwalce. Te wszystkie elementy wykończenia wnętrz z powodzeniem można stosować w domowych warunkach, jednak należy przy tym zachować odpowiednią ostrożność. Jeżeli nie posiadacie wystarczającej wiedzy i doświadczenia, to rekomenduje się skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów w tym zakresie.

Absorbery dźwięku należy montować w miejscu pierwszego odbicia fali dźwiękowej. Miejsc tych powinno się szukać na suficie i bocznych ścianach, a dokładne wskazówki w zakresie ich lokalizacji bez trudu znajdziecie w internecie. Pochłaniacze dźwięku spełnią swoją rolę także bezpośrednio za głośnikami, co wpłynie na jakość dźwięku w niskich częstotliwościach. Dyfuzory dźwięku montowane są zazwyczaj na ścianie za miejscem odsłuchowym. Taka metoda instalacji ustrojów akustycznych nazywana jest LEDE (od Live End Dead End).

Wpływ wyposażenia wnętrz na brzmienie

Nie można bagatelizować wpływu wyposażenia pomieszczenia odsłuchowego na jakość dźwięku. Korzystnie na brzmienie domowego systemu audio wpłyną takie meble jak: szafa z zaokrąglonymi krawędziami, sofa z chropowatego miękkiego materiału, czy też regał z książkami. Im więcej szklanych elementów np. luster lub okien, tym gorsze brzmienie. Przy wyposażaniu pomieszczenia warto pamiętać o regule, która mówi, że lekkie materiały o niskiej gęstości pochłaniają wysokie częstotliwości, a ciężkie materiały o wysokiej gęstości wpływają na absorbowanie basu. W pomieszczeniu nie powinno zabraknąć także zasłon i dywanu. Biorąc pod uwagę takie aspekty, uda Wam się wydobyć jeszcze lepsze brzmienie z każdego zestawu audio.

Wysoka jakość brzemienia wpływa na nasze samopoczucie

Niezależnie od tego, czy muzyki słuchamy od święta, czy jesteśmy jej codziennymi koneserami, jakość brzmienia ma duże znaczenie. Otaczające nas dźwięki wpływają bezpośrednio na nasze samopoczucie, dlatego nie powinniśmy tego bagatelizować. W tym artykule wymieniliśmy kilka podstawowych aspektów, które wpływają na jakość brzmienia domowych systemów audio. Czasem niewiele trzeba, by bezkosztowo w domowych warunkach je poprawić. Alternatywą pozostają profesjonalne ustroje akustyczne, których montaż wpływa pozytywnie na odsłuch w adaptowanym pomieszczeniu. Przekłada się to na sposób rozchodzenia się fal dźwiękowych oraz na jakość brzmienia z systemów audio. Warto na nie postawić, aby cieszyć się lepszym dźwiękiem i poprawą samopoczucia każdego kolejnego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *