Wyciszenie, wygłuszenie czy wytłumienie? Czym się różnią?

Wyciszenie, wygłuszenie czy wytłumienie? Czym się różnią?

W temacie akustyki możemy spotkać się z takimi pojęciami jak wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie. Każde z nich odnosi się do działań związanych z rozchodzeniem się fal dźwiękowych w pomieszczeniach i różnią się przede wszystkim tym, jaki ostateczny efekt chcemy osiągnąć. W tym tekście sprawdzimy, czym są wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie oraz jakie podstawowe różnice między nimi występują.

Wyciszenie jako pojęcie nadrzędne

Na samym początku warto zaznaczyć, że wygłuszenie i wytłumienie to różne formy wyciszenia, które stosowane są w różnych warunkach. To sprawia, że nadrzędnym pojęciem pozostaje wyciszenie i na początku skupimy się na nim. Zabiegi z tym związane polegają na likwidacji hałasu. W ramach wyciszenia możemy mówić o wygłuszeniu i wytłumieniu.

Wygłuszenie ≠ wytłumienie

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że wygłuszenie i wytłumienie to różne pojęcia. W związku z tym czynności związane z tymi zabiegami wymagają zastosowania zupełnie innej techniki oraz sprzętu. Wiele osób mylnie wrzuca te pojęcia do jednego worka, dzięki czemu powstaje między nimi znak równości. Oczywiście tak nie jest.

Klasycznym przykładem jest poszukiwanie przez klientów pianek i innych ustrojów absorbujących dźwięk, które docelowo mają wpłynąć na lepsze wygłuszenie pomieszczenia. Na filmach lub w poradnikach często możemy usłyszeć o panelach dźwiękochłonnych, czy też popularnym motywie filmowym i wygłuszaniu pomieszczeń za pomocą opakowań po jajkach. Wygląda to bardzo efektownie, jednak nie wpływa na lepszą izolacyjność i wygłuszenie pomieszczenia. To sposoby na tłumienie dźwięków wewnątrz pomieszczenia, a nie na zablokowanie przedostawania się dźwięków przez ściany.

Zastosowanie takiego błędu logicznego może prowadzić do negatywnych skutków. Klienci mogą wydać sporo pieniędzy na akcesoria i ustroje akustyczne, które zupełnie nie rozwiążą ich problemów. Wygłuszanie pomieszczeń polega na zwiększaniu ich izolacyjności akustycznej i zapobieganiu przedostawania się hałasów między sąsiednimi pokojami lub mieszkaniami. Wytłumienie dźwięków to zabieg, który stosuje się wewnątrz pomieszczenia, aby zredukować efekt echa trzepoczącego i pogłosu oraz wpłynąć korzystnie na jakość brzmienia i doświadczenia słuchowe domowników. Absorbowanie dźwięku polega na pochłanianiu energii fal dźwiękowych i nie jest tożsame z ich izolowaniem. To podstawowa różnica, która występuje pomiędzy wygłuszeniem i wytłumieniem dźwięków, choć docelowo obie metody wchodzą w zakres wyciszania.

Wygłuszenie to izolacja akustyczna

Wielu z nas miało lub ma problem z hałasami, które przedostają się do naszego mieszkania z zewnątrz. W niektórych sytuacjach to my możemy być uciążliwi dla innych mieszkańców, gdy słuchamy głośno muzyki lub urządzamy domówkę. Wówczas poszukujemy informacji o skutecznych sposobach, dzięki którym ograniczymy efekt hałasu, bez jednoczesnej zmiany stylu życia. Z pomocą przychodzi nam wygłuszanie pomieszczeń. Warto poznać definicje tego pojęcia, ponieważ często mylone jest z wytłumieniem, a to coś zupełnie innego.

Wygłuszenie to inaczej izolacyjność akustyczna. Jeżeli mówimy o dobrze wygłuszonym pomieszczeniu, to oznacza to, że posiada ono wysokie właściwości izolacyjne w zakresie przepuszczania dźwięków. Wówczas nie dochodzą do nas hałasy z osobnych pomieszczeń lub sąsiednich mieszkań. Należy pamiętać o tym, że wygłuszenie działa w dwie strony i również hałasy generowane przez nas, w ograniczonym stopniu będą docierały do współlokatorów lub sąsiadów. W ramach wygłuszenia pomieszczeń stosuje się dźwiękoizolacyjne materiały budowlane i wykończeniowe.

Wytłumienie pomieszczeń – co to?

Wytłumienie pomieszczenia polega na skróceniu czasu pogłosu i zmniejszeniu energii dźwięku danym pomieszczeniu. Odpowiednie wytłumienie pomieszczenia można uzyskać poprzez odpowiednią aranżację wnętrza i dobór odpowiednich ustrojów akustycznych.

W tym celu wykorzystuje się m.in. panele absorbujące dźwięk. Najczęściej umieszcza się je w miejscach pierwszego odbicia fali dźwiękowej na ścianach bocznych i suficie. Sposoby na lokalizację tych miejsc znajdziecie w poradnikach internetowych. Absorbery warto umieścić również za źródłem dźwięku np. za głośnikami. Wpływ na wytłumienie dźwięku będą miały też wszystkie przedmioty miękkie i porowate w pomieszczeniu, takie jak zasłony, dywany, czy sofy.

Wygłuszenie i wytłumienie to co innego, jednak warto postawić na to i na to

Choć wygłuszenie i wytłumienie pomieszczeń to dwa różne zjawiska, to jednak na co dzień warto w swoich planach uwzględnić oba. Z jednej strony powinniśmy zadbać o jak najwyższą jakość życia domowników. W tym celu stosuje się wytłumienie pomieszczeń. Dzięki niemu każdy film będzie jeszcze lepszy, a słuchanie muzyki da nam więcej przyjemności. Pod tym kątem nie sposób nie docenić pozytywnych skutków dobrego dźwięku dla naszego samopoczucia. W domowych wnętrzach profesjonalną adaptację akustyczną stosuje się najczęściej w salonie, sypialni lub w pokoju młodzieżowym.

Na wygłuszeniu także powinno nam zależeć. Dzięki niemu ma się poczucie większej intymności. Do naszych uszu nie docierają uciążliwe hałasy z zewnątrz, w tym z ulicy lub też innych mieszkań. Lepsze wygłuszenie to także redukcja hałasów, które wychodzą na zewnątrz. Dzięki temu mamy poczucie większej intymności oraz możemy pozwolić sobie na głośniejsze słuchanie muzyki lub oglądanie filmu.

Umiejętne rozróżnienie znaczenia pojęć takich jak wygłuszenie i wytłumienie, pomoże w kupnie profesjonalnych akcesoriów i ustrojów akustycznych, a także w poszukiwaniach skutecznych metod poradzenia sobie z hałasem lub słabej jakości dźwiękiem. Choćby z tego powodu warto je poznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *