Panele akustyczne – połączenie designu i poprawy akustyki

Wśród ustrojów akustycznych wykorzystywanych na co dzień w adaptacji akustycznej pomieszczeń znajdują się m.in. panele akustyczne. Dzięki nim w dość prosty sposób można poprawić komfort akustyczny w wybranych pomieszczeniach, a z drugiej strony mogą pełnić również ważną rolę dekoracyjną. Nowoczesne panele akustyczne to unikalne połączenie designu i cech praktycznych. Dlaczego warto na nie postawić?

Czym są panele akustyczne?

Panele akustyczne to ustroje, które wykorzystuje się w celu odpowiedniego dopasowania pomieszczenia do własnych potrzeb pod kątem dźwięku. Z powodzeniem mogą one być wykorzystywane zarówno w domowych sypialniach i salonach, jak i w biurach, czy też w pomieszczeniach odsłuchowych. Ze względu na swoje funkcje oraz różną budowę, panele akustyczne dzieli się na dwa podstawowe rodzaje. Są to: absorbery i dyfuzory. Pierwsze z nich odpowiadają za pochłanianie dźwięku, a drugie za rozpraszanie dźwięku w pomieszczeniach.

Gdzie panele akustyczne się sprawdzą i jak wpłyną na akustykę we wnętrzu?

W domowych lub w biurowych warunkach wykorzystywane są przede wszystkim dyfuzory i absorbery. Swoje zastosowanie znajdą m.in.: w domowych salonach, sypialniach, biurach, firmach typu call center, studiach dźwiękowych, czy też pokojach odsłuchowych. Powyższe ustroje akustyczne mogą być również z powodzeniem stosowane w: aulach wykładowych, amfiteatrach, salach koncertowych, salach kinowych, filharmoniach i teatrach.

Wpływ na skuteczność wykorzystywanych paneli akustycznych ma ich poprawne rozmieszczenie i kombinacja. Jeżeli zrobimy to zgodnie ze sztuką i wskazówkami profesjonalistów, to efekt poprawy akustyki we wnętrzu dostrzeżemy bardzo szybko. Odpowiednia adaptacja pomieszczeń w tym zakresie może wpłynąć korzystnie na nasze codzienne samopoczucie. W ten sposób można m.in. zredukować efekty pogłosu lub echa czy poprawić komfort rozmów lub słuchania muzyki.

Panele dekoracyjne – hit aranżacji wnętrz domowych i biurowych

Prawdziwym hitem ostatnich miesięcy w wykończeniu wnętrz są dekoracyjne panele akustyczne. Ich głównym zadaniem jest oczywiście poprawa akustyki w danym pomieszczeniu. Dzięki swojej estetyce są również bardzo ważnym elementem dekoracji, który z powodzeniem można montować na ścianie lub suficie pomieszczeń domowych i biurowych.

Panele dekoracyjne mogą mieć bardzo różne wykończenie. Dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. panele 3D. Dzięki nowoczesnej technologii mogą posiadać różne faktury i zdobione powierzchnie, dzięki czemu jednocześnie dbają o akustykę oraz pełnią rolę ważnej dekoracji ściennej lub sufitowej. Z powodzeniem zastąpią obraz. Panele dekoracyjne tego typu nadają głębi ścianom, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jeszcze większe. Dekoracyjne panele dostępne są w różnej kolorystyce, wzorach oraz motywach, dzięki czemu możliwa jest duża indywidualizacja przy ich wyborze. Są unikalnym połączeniem designu i cech praktycznych. To sprawia, że szybko stały się hitem aranżacyjnym.

Drewniane panele

Ciekawym i niezwykle estetycznym wyborem są także panele wykonane z naturalnego drewna. Mogą posiadać różne wcięcia i wzory, a uzyskany w ten sposób efekt 3D nadaje dynamiki pomieszczeniom. Panele tego typu świetnie sprawdzają się w prestiżowo wykończonych wnętrzach domowych oraz eleganckich biurach. Bez wątpienia to produkt premium, wobec którego trudno przejść obojętnie. Posiadanie go na ścianie sprawi, że wnętrze nie tylko będzie odpowiednio zaadaptowane akustycznie, ale także niezwykle estetyczne.

ABC montażu paneli akustycznych

Korzystając z dekoracyjnych paneli akustycznych, należy zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko ich wartość estetyczna. Oczywiście podstawą jest ich prawidłowy montaż i rozmieszczenie w pomieszczeniach. Pierwszą zasadą jest montowanie paneli akustycznych w sposób symetryczny, ponieważ bezpośrednio wpłynie to na akustykę każdego wnętrza. Odstępy pomiędzy poszczególnymi panelami na przeciwległych ścianach powinny być równe lub bliskie równości.

W przypadku instalowania więcej niż jednego panelu akustycznego na ścianie, należy zadbać o zwiększenie obwodu całego zestawu. Symetryczne przerwy i większa powierzchnia zajętej ściany sprawią, że jeszcze lepiej będzie można wykorzystać właściwości akustyczne ustrojów. Poszczególne panele powinny być umieszczone na wysokości uszu domowników lub też odbiorców dźwięku. Im bardziej zbliżona wysokość paneli do nich, tym lepiej odczuwalne jest ich działanie. Zastosowanie się do tych wskazówek w ramach ABC montażu paneli akustycznych sprawi, że nawet modele dekoracyjne spełnią swoje zadanie, a końcowy efekt zadowoli najbardziej wymagających użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *