Materiały akustyczne – wszystko co powinniście o nich wiedzieć!

Materiały akustyczne

Materiały akustyczne to produkty, które wykorzystywane są powszechnie w miejscach, gdzie duże znaczenie ma jakość dźwięku. Są to między innymi sale koncertowe, sale kinowe, teatry, studia nagrań, uczelniane sale wykładowe lub pomieszczenia domowe. To tylko kilka wybranych przykładów, ponieważ możliwości zastosowania materiałów akustycznych w wykańczaniu wnętrz jest znacznie więcej. Z naszego artykułu dowiecie się wszystkiego o materiałach akustycznych.

Co powinniście wiedzieć o materiałach akustycznych?

Surfując po internecie, możecie natknąć się na wiele artykułów poświęconych tej tematyce, jednak niektóre z nich mogą wprowadzać Was w błąd. Zawsze przepuszczajcie je przez merytoryczne sito i weryfikujcie pozyskanie informacje w minimum dwóch źródłach. Biorąc pod uwagę Wasze potrzeby i liczbę wątpliwej jakości treści w internecie, przygotowaliśmy dla Was wyczerpujące źródło wiedzy o materiałach akustycznych, ich zastosowaniu oraz właściwościach. Zapraszamy do lektury.

Czym są materiały akustyczne?

Materiały akustyczne to produkty, które z reguły wymagają dodatkowej obróbki. To one służą do wypełnienia ustrojów dźwiękochłonnych, takich jak absorbery akustyczne, dyfuzory akustyczne, parawany akustyczne, pułapki basowe, płyty akustyczne i panele. Dedykowane materiały o właściwościach dźwiękochłonnych lub odbijających dźwięk, stosowane są w budowie wymienionych ustrojów. Następnie mogą być umieszczane na ścianach lub sufitach wnętrz. Po obróbce materiału można całości nadać estetyczny wygląd oraz pełnię właściwości akustycznych, dzięki czemu z powodzeniem gotowe ustroje można wykorzystywać w przestrzeniach biznesowych oraz domowych.

Jakie są najpopularniejsze materiały akustyczne?

Większość ustrojów i wyrobów dźwiękochłonnych powstaje z określonych materiałów. Co znajduje się wśród nich? Materiały akustyczne to między innymi wyroby i materiały tekstylne, waty, wełny i wyroby im pochodne, a także płyty, maty, pianki i warstwy porowate. Każdy z tych materiałów będzie posiadał inne parametry techniczne i inaczej będzie oddziaływał na dźwięk. Warto zapoznać się z ich dokładną specyfikacją, przed podjęciem decyzji zakupowej. W dalszej części tekstu pokażemy, czym różnią się dane materiały i w jakich sytuacjach warto z nich skorzystać.

Różnica między dzwiękochłonnością i dźwiękoizolacyjnością

Zanim przejdziemy do właściwości konkretnych materiałów akustycznych, warto pochylić się nad zagadnieniami dźwiękochłonności i dźwiękoizolacyjności. Niestety są one dość często mylone w artykułach online, przez co klienci mogą poczuć się zakłopotani lub nawet wprowadzona w błąd.

Dźwiękochłonność to właściwość materiału, która odnosi się do absorpcji fali dźwiękowej. Cecha ta wpływa pozytywnie na akustykę pomieszczeń oraz niweluje w nich pogłos. To sprawia, że nawet cicha muzyka, na przykład występy unplugged oraz rozmowy wewnątrz pomieszczenia są dobrze słyszane. Dużą dźwiękochłonnością charakteryzują się pomieszczenia, w których prowadzone są pokazy artystyczne lub przeprowadzane są nagrania dźwiękowe. Wpływ na dźwiękochłonność ma między innymi zastosowanie porowatych materiałów na ścianach wewnętrznych pomieszczenia, w tym dedykowanych ustrojów dźwiękochłonnych.

Dźwiękoizolacyjność to właściwość, dzięki której ograniczana jest możliwość przechodzenia dźwięków między pomieszczeniami. Dobra izolacja akustyczna sprawia, że energia dźwiękowa jest tłumiona na przegrodach i dźwięki nie wchodzą do wnętrz pomieszczeń lub nie przechodzą pomiędzy ścianami. Poziom izolacyjności mierzony jest w decybelach (dB). Im wyższy wskaźnik, tym lepsza izolacyjność akustyczna danej przegrody. Ciekawym zjawiskiem jest to, że ciężar przegrody wpływa na jej izolacyjność. Im większy ciężar, tym i ona jest większa.

Jak widzicie, dźwiękochłonność i dźwiękoizolacyjność to dwie różne właściwości. Pokoje odsłuchowe oraz inne pomieszczenia wymagające nienagannego dźwięku, cechują się odpowiednimi parametrami obu tych właściwości. Dzięki temu, możliwe jest uzyskanie warunków akustycznych, na jakich zależy Wam w odsłuchu.

Materiały akustyczne wpływające pozytywnie na dźwiękochłonność

Jakie materiały wpływają na wzrost dźwiękochłonności pomieszczeń? W celu zwiększenia absorbowania dźwięku, wykorzystuje się między innymi absorbery oraz panele dźwiękochłonne. Do ich produkcji stosuje się porowate materiały, które mają zwiększoną możliwość pochłaniania dźwięków. Jest to możliwe dzięki przekształceniu energii fal dźwiękowych w ciepło. W ten sposób generowane jest ciepło, a energia fali ulega osłabieniu. Do tego celu wykorzystuje się między innymi wełnę, piankę akustyczną oraz inne materiały porowate. W popularnych na rynku ustrojach dźwiękochłonnych, materiały akustyczne podlegają obróbce. Umieszcza się je ramach, dzięki czemu nabierają określonego kształtu i estetycznego wyglądu. Takie ustroje wpływają korzystnie na akustykę oraz estetykę pomieszczeń, dlatego są powszechnie stosowane.

Wykres pochłanialności
Wykres pochłanialności

Jakość materiałów dźwiękochłonnych określa się według współczynnika pochłaniania dźwięku. Określa on to, jaką ilość energii jest w stanie pochłonąć materiał akustyczny i przekształcić ją w ciepło. Skala dźwiękochłonności mieści się w przedziale 0-1. Często wykresy pochłaniania dźwięku przedstawiają wyniki powyżej wartości 1, jest to związane z procedurą pomiarową oraz z tak zwanym „efektem krawędzi”. Wpływ na współczynnik pochłaniania mają przede wszystkim takie aspekty jak grubość materiału oraz jego porowatość. Bardzo ważna jest również oporność przepływu. Każdy z materiałów będzie miał inne właściwości w tym zakresie, które powinno dopasować się bezpośrednio do potrzeb klienta. Dobre materiały dźwiękochłonne zapewnią odpowiednią redukcję czasu pogłosu oraz stłumią odbicia dźwięku w pomieszczeniach.

Jakie materiały wpływają na dźwiękoizolacyjność?

Innymi właściwościami będą cechowały się materiały akustyczne, które odpowiadają za dźwiękoizolacyjność. Ich zadaniem jest zwiększenie parametrów izolacyjnych ścian oraz przegród. Jedną z metod, która pozwala to osiągnąć jest zmaksymalizowanie współczynnika odbicia dźwięku. Sprawia to, że działanie tych materiałów akustycznych będzie zupełnie przeciwne do tych, które odpowiadają za dźwiękochłonność. Do popularnych i skutecznych materiałów izolacyjnych należą płyty gipsowo-kartonowe oraz płyty meblowe MDF. Do nich dokłada się podkłady antywibracyjne, dzięki czemu tłumi się drganie płyt. Zamiast podkładów można wykorzystać również piankę, która stanowi wtórne wypełnienie.

Wykres izolacyjności
Wykres izolacyjności

Wpływ na izolacyjność materiału ma jego gęstość. Im ona większa, tym lepsze parametry będzie miała ścianka działowa lub przegroda. Dlaczego? Ponieważ na izolacyjność w dużej mierze wpływa masa ustroju, dzięki której ograniczone są drgania. Gęstość wpływa również na sztywność materiałów akustycznych, przez co fala dźwiękowa ma utrudnione przedostanie się do wnętrza materiału. Wtedy następuje jej odbicie. Tak jak już wspominaliśmy, izolacyjność podaje się w dB. To bardzo ważna informacja. Niestety na wielu portalach internetowych i w wielu poradnikach, możecie spotkać miarę dźwiękochłonności podaną w tej jednostce. Powinno to zapalić Wam lampkę ostrzegawczą, ponieważ materiał ten może zawierać poważne błędy merytoryczne i wprowadzić Was w błąd. Dźwiękochłonność, w przeciwieństwie do dźwiękoizolacyjności, nigdy nie jest podawana w decybelach.

źródła:

[1] Alton E. F., Pohlmann K. C., Podręcznik akustyki, przeł. Kurylak Witold, Wyd. 5, Katowice 2013
[2] Cox T. J., D’Antonio P., Acoustic Absorbers and Diffusers: Theory, Design and Application, Wyd. 2, CRC Press, 2009
[3] Sabine W. C., Collected papers on acoustics, 1922, Cambridge: Harvard University Press

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *