Izolator akustyczny

Izolator akustyczny – jest to struktura lub ciało fizyczne, którego zadaniem jest redukcja lub nawet zapobieganie rozchodzenia się fal akustycznych. Izolator jest w stanie zminimalizować przenikanie dźwięków zarówno w ramach jednego pomieszczenia oraz między pomieszczeniami sąsiadującymi ze sobą. Urządzenia takie wykorzystywane są między innymi przy aranżacji studiów nagraniowych, pomieszczeń pracowniczych, czy też budynków mieszkalnych. Izolatory zapobiegają przed przenikaniem uciążliwych dźwięków, które mogłyby wpłynąć na efekty pracy lub też jakość codziennego życia.

Rolę izolatorów mogą pełnić między innymi murowane przegrody, betonowe przegrody lub przegrody metalowe. Zdecydowanie większą skutecznością cechują się izolatory wielowarstwowe, gdzie na przemian wykorzystuje się warstwy o większej i mniejszej masie powierzchniowej. Wśród tych lżejszych warto zwrócić uwagę na wełnę mineralną, wełną akustyczną, czy też korek. Z ich wykorzystaniem tworzy się popularne ustroje akustyczne, które stosowane są w salach koncertowych i studiach nagraniowych.

Odpowiednia izolacja akustyczna wpływa nie tylko na komfort życia, ale również na jakość odbieranego dźwięku. Jest to kluczowe w miejscach takich jak sale koncertowe, teatry, sale wykładowe, kina, czy też studia nagrań muzycznych i aktorskich.

Skuteczność izolatorów akustycznych wyrażana jest w decybelach i nazywana jest tłumiennością dźwięku. Dobrej jakości izolatory mogą mieć tłumienność na poziomie 50 decybeli i większą.