Mostek akustyczny

Mostki akustyczne – mostek akustyczny to miejsce, w którym osłabiona jest izolacja dźwiękowa pomiędzy pomieszczeniami. Występowanie tego zjawiska może powodować spore utrudnienia w prowadzeniu studia nagrań lub wpływać na jakość odsłuchu dźwięku w salach koncertowych, czy wykładowych. W warunkach mieszkalnych, występowanie mostków akustycznych może negatywnie wpływać na nasz odpoczynek i codzienne samopoczucie. Eliminowanie takiego zjawiska ze swojego otoczenia jest również kluczowe w pracy, ponieważ hałasy z zewnątrz mogą działać dekoncentrująco.

Mostki akustyczne występują najczęściej na źle zabezpieczonych lub nieotynkowanych ścianach w przegrodach pionowych, w miejscach instalacji gniazdek elektrycznych, czy w podłogach. Dźwięki mogą być przenoszone również poprzez kanały wentylacyjne i instalacyjne. Aby zapobiec powstawaniu mostków akustycznych, niezbędne jest dokładne i staranne wykończenie wszystkich newralgicznych punktów w mieszkaniu, sali koncertowej, czy w studiu nagraniowym.

Pomocne w tym mogą być dedykowane izolatory akustyczne, które redukują możliwość przedostawania się fal akustycznych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami.