Pianka dźwiękochłonna

Pianka dźwiękochłonna – to materiał, który nazywany jest również gąbką akustyczną. Jej zadaniem jest absorbowanie dźwięku oraz redukcja energii fal akustycznych. Ich zastosowanie w pomieszczeniach wpływa na zmniejszenie efektu pogłosu oraz redukcję występowania wad akustycznych, w tym echa. Znacznie wpływa to na efektywność codziennej pracy oraz jakość odsłuchu. W związku z tym pianki dźwiękochłonne stosowane są w profesjonalnych miejscach nagrań oraz w salach koncertowych, kinach, czy teatrach.

To rodzaj ustroju akustycznego, dzięki któremu można znacznie poprawić parametry akustyczne nawet małych i trudnych w aranżacji pomieszczeń. Korzystają z niego przede wszystkim profesjonalni akustyce. Obecnie wykorzystywane są one również przez popularnych vlogerów, czy też artystów, którzy tworzą w domowym zaciszu. Umiejętne wykorzystanie pianek dźwiękochłonnych ma bardzo duże znaczenie dla jakości nagranej ścieżki dźwiękowej.

Pianki wygłuszające powstają z różnych materiałów oraz dostępne są w różnej kolorystyce, dlatego mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.