Dźwiękoizolacyjność

Dźwiękoizolacyjność – inaczej nazywana jest izolacyjnością akustyczną. Polega na redukcji dźwięku, czy też ograniczeniu jego rozchodzenia się w danym pomieszczeniu lub z pomieszczenia do pomieszczenia. Efekty badań prowadzonych nad dźwiękoizolacyjnością wykorzystywane są między innymi we współczesnym budownictwie i pomagają w wyciszeniu ścian poprzez zastosowanie specjalnych podkładów.

Wzrost dźwiękoizolacyjności można uzyskać poprzez umiejętne projektowanie pomieszczenia i jego budowę, a także dzięki zastosowaniu dedykowanych ustrojów akustycznych, w tym izolatorów. Wyróżniamy między innymi izolacyjność akustyczną wzdłużną, która polega na ograniczeniu rozchodzenia się fal akustycznych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami.

Odpowiednio zastosowana izolacyjność akustyczna pomaga w przygotowaniu wysokiej jakości studiów nagraniowych, dzięki czemu rejestracja dźwięku jest skuteczniejsza, a odtwarzany materiał zyskuje na jakości. Wzmacnia to również natężenie fal akustycznych płynących ze źródła dźwięku oraz zwiększa komfort uczestników koncertów, czy też osób, korzystających z oferty kinowej. Obecnie dźwiękoizolacyjność można wykorzystywać również w przestrzeniach domowych.